Jste zde

Vyrovnání betonové podlahy anhydritem

Anhydrit na beton - vyrovnání nerovné betonové podlahy ve spojení s montáží elektrického vytápěníStále častěji se na nás obrací noví zákazníci, kteří řeší problém se stávající nerovnou betonovou podlahou, kterou je nutné srovnat. A to se netýká jen starších staveb, ale i některých novostaveb, kde byli provedeny betonové podlahy neodborně a jsou křivé. Anhydritové lité podlahy je možné v určitých případech použít pro vyrovnání křivé betonové podlahy, ale vyžaduje to odborné zkušenosti a pečlivost.

Na internetu je druhý nejhledanější výraz z oblasti betonových podlah "vyrovnání betonové podlahy". Je to způsobeno hlavně tím, že zákazník se často nechá zlákat nízkou cenou betonové podlahy, kterou ani odborně většinou nelze nazývat betonovou a nebo se rozhodne provést betonáž podlahy sám.

Broušení a nivelování betonové podlahy

je nákladná věc. Např. vyrovnání jedné místnosti se může vyšplhat až na 20 tis.!! Je to neuvěřitelná částka, ale možné to opravdu je. 

Proč je vyrovnání betonových podlah tak drahé je v podstatě jednoduché a má to hned tři důvody:

  1. Opravdu kvalitně vyrovnat betonovou podlahu umí jen málo kdo. Není to jen o tom na podlahu vylít nivelační hmotu a koukat se na to, jak se sama rozlévá. Nedostatek kvalifikovaných řemeslníků tak zvyšuje cenu práce.
  2. Pro vyrovnání hrbů je nutné beton odbrousit. To je možné jen diamantovými brusnými kotouči, které stojí nemalé peníze.
  3. Pro vyrovnání prohlubní je nutné doplnit chybějící materiál hmotou - nivelační stěrkou. Jejich cena je také poměrně vysoká.

Jak vyrovnat betonovou podlahu anhydritem?

Vyrovnání betonové podlahy anhydritemVyrovnání betonové podlahy je většinou nutné provést v co nejtenčí vrstvě. Ale i tak je nutné počítat s minimálním přírůstkem 25 mm anhydritu nad nejvyšší místo stávající křivé betonové podlahy. Aby bylo možné provést pokládku anhydritové podlahy kvalitně, je většinou nezbytné provádět pokládku anhydritu "natvrdo". Tzn., že anhydritová podlaha je uložena přímo na stávající betonovou podlahu bez separační vrstvy. A tady přichází na řadu zkušenost a odbornost.

obrázek: Všimněte si nezvykle hodně přečnívající obvodové dilatace. V tomto případě byla výška anhydritu na křivé betonové podlaze 25-50 mm.


TIP! poptejte cenu anhydritové podlahy >>ZDE<< TIP!


Separační vrstvu většinou nelze položit ideálně rovně a folie má tak přehyby a také se může stát, že pod folií při lití zůstane vzduch. To všechno pak snižuje už tak nízkou výšku anhydritové podlahy a pro užívání podlahy to v budoucnu může znamenat komplikace.

Anhydritovou podlahu nelze realizovat přímo na betonový podklad jen tak. Cement reaguje na anhydrit a opačně, další problém je v savosti betonu. Anhydritová podlaha by při přímé pokládce mohla přijít rychle o vodu a anhydrit by mohl popraskat. 

Betonová podlaha tak musí být napenetrována. Nám se osvědčil postup se třemi vrstvami penetračního nátěru. Ty musí být udělány min. 24 hodin před samotnou realizací anhydritové podlahy.

Hloubková penetrace není podmínkou, ale používat ty nejlevnější penetrace také nedoporučujeme.

Náš odborník přes stavební chemii doporučuje: (www.marcons.cz)
Schönox KH ředěný 1:1. Cena v 5 lit balení je 148,- Kč/lit. Schnutí 24 hodin

Kde je možné použít anhydrit k vyrovnání betonové podlahy:

  • minimální výška anhydritové podlahy na nejvyšším bodě podlahy stávající musí být min. 25 mm (C30-F6).
  • podklad musí být pevný - nelze penetrovat písek, štěrk apod. (platí pro výšku 25 - 30 mm)

pozn. Pokud je pro vyrovnání betonové podlahy dostatečný prostor a je možné provádět ukládání anhydritové podlahy v min. tlouštce anhydritu 35 mm, je možné provést klasickou separační vrstvu.

Vyrovnání křivé betonové podlahy ve výzkumném areálu v HoroměřicíchVyrovnání nerovné podlahy ve výzkumném areálu v Horoměřicích

Obrázky: Vyrovnání podlahy ve výzkumném areálu v Horoměřicích. Lesklý povrch na levém snímku prozrazuje, že penetrace byla provedena.

Proč není možné používat anhydritové podlahy stejně jako opravné nivelační stěrky?

V anhydritové lité podlaze je písek frakce 4-8 mm. To znemožňuje používat anhydritovou podlahu (anhydritový potěr) jako vyrovnávací stěrku. Pro vyrovnávání nerovných podlah se vyrábějí výhradně speciální nivelační stěrky, a to jak pro podlahy betonové (cementové stěrky), tak i anhydritové.

 

 

 

JaZe©2010-2014