Jste zde

Podlahové topení teplovodní - trubky

Trubky pro podlahové topeníJe několik druhů trubek, které se pro podlahové topení používají a nebo používaly. Dříve se podlahové topení provádělo z měděných trubek, které se dnes většinou používají jen pro hlavní rozvody. Plastové trubky, které se dnes pro podlahové topení používají, výrazně zlevnily náklady na pořízení podlahového topení. V současnosti používáme dva druhy plastových trubek, které se liší výrobní technologí. Jsou to PE-X hadice a PE-RT hadice. PE-X je možné dodat také s hliníkovou vložkou, PE-RT dodáváme jen s touto hliníkovou vložkou...

Polyethylen termoplast. Je to lehce deformovatelný materiál, který si tyto vlastnosti uchovává i po zahřátí a opětovném ochlazení. PE-RT jsou běžné polyethylenové trubky, u kterých je výrobním procesem docíleno vyšší odolnosti proti vysokým teplotám - RT =Raised Temperature. PE-X trubky je křížově propojený polyethylen (X) odolný proti vysokým teplotám.

PEX je zkrácený termín pro křížově spojený (propojený) Polyethylen (PE) vytvořený během extruzivního procesu utvořením propojení mezi molekulami.

Trubky, které se používají pro podlahové topení se rozdělují v podstatě do čtyř skupin. Základní rozdělení je PE-RT a PE-X. PE-Xové trubky se pak dělí ještě na tři podskupiny, PE-Xa, PE-Xb a PE-Xc. Toto označení neurčuje kvalitu trubek, ale označuje se jím technologický proces výroby trubek. 


TIP! Poptejte cenu anhydritové podlahy a podlahového topení u nás >>formulář<<  výhodné ceny! TIP!

PE-RT

Polyethylenová trubka u které je docíleno úpravou výrobního procesu vyšší odolnosti proti vysokým teplotám. PE-RTové trubky dodávámáme jen s AL (hliníkovou) vložkou.

trubky pro podlahové topení

PE-X

Zesíťovaný polyethylen. Vlastnosti materiálu jsou ideální pro použití do podlahového topení. Pružný, ohebný a přitom velmi pevný materiál, který si uchovává dlouhodobě svůj tvar i vlastnosti

PE-Xa

Nejstarší výrobní technologie pro výrobu polyethylenových trubek PE-X. Jedná se o nejdražší způsob výroby PEXových trubek - peroxidová metoda, nebo také Engelova. Trubky vyrobené touto technologií nemají oproti dalším dvě způsobům žádné významné výhody.

PE-Xb

Tato technologie je nejrozšířenější v USA. PEX-B je vyroben pomocí "Silan" nebo "Moisture Cure" metody.

PE-Xc

Nejnovější technologii výroby PE-Xového potrubí. Propojení molekul je docíleno elektronickým ozařováním.

Jaké potrubí PE-X zvolit?

V podstatě je to jedno, rozdíly mezi potrubími jsou minimální a pro podlahové topení, které je namáháno míň než i jiné instalace, ke kterým se PE-Xové potrubí používá, jsou tak vhodné všechny tři typy trubek. Trubky, které se ale pro podlahové topení používají, musí být opatřeny tzv. kyslíkovou bariérou. Jedná se o vrstvu, která brání difuzi vzduchu-kyslíku, který pak v topném systému může zapříčinit korozi železných prvků.

montáž podlahového topeníHlavní výhody polyethylenových trubek PE-X

  • oproti dřívějším způsobům levnější a o dost spolehlivější
  • dlouhá životnost 
  • flexibilita - snadná montáž
  • ideální pro podlahové topení pod anhydritovou podlahu
  • odolné proti vyšším teplotám

Ceník trubek na topení >ZDE<

JaZe©2010-2014