Jste zde

Šest nejčastějších otázek na Anhydritové podlahy

TOP6

V naší "poradně" se má každý možnost zeptat na náš názor, zkušenosti s anhydritovými podlahami a nebo požádat o radu. Některé otázky jsou nám kladeny stále dokola, pro nás, ostřílené matadory  je to někdy až k nepochopení, na co se nás ptáte, ale člověk si to občas uvědomí, když sám potřebuje poradit s něčím co tak dobře nezná. A tak se klidně ptejte dál.. pokud nenaleznete odpověď zrovna v našich NEJ šesti otázkách na anhydritové podlahy.


TOP 1.) výška - tloušťka anhydritové podlahy

Bezkonkurečně nejčastěji kladená otázka, na kterou je někdy opravdu lepší se zeptat, než to "střílet od boku". Protože parametry anhydritové podlahy jsou jasně dány (na rozdíl od zavlhlého kravince) je možné bez problému určit výšku anhydritové podlahy tak, aby s podlahou nebyly v budoucnu problémy. Někteří stavebníci (sem tam i projektanti!) si myslí, že minimální výška anhydritové podlahy je prostě 35 mm a takto je možné použít anhydritovou podlahu za jakýkoliv podmínek, ale tak to není.

Výška anhydritové podlahy se určuje na základě těchto parametrů:

  1. Zvažovaná pevnost anhydritové podlahy (CA 20/25/30)
  2. Stlačitelnost podkladu (musíme znát výšku izolace a její typ)
  3. Účel podlahy - Např. tělocvična potřebuje podlahu pro větší zátěž než 15m2 pokoj v rodinném domě.

Svou roli také hraje velikost plochy, místnosti. Více informací najdete v našem článku výška (nejen)anhydritové podlahy

TOP 2.) výztuž v anhydritové podlaze

Stále tomu někdo nemůže uvěřit, ale je to skutečnost. Anhydritové podlahy nepotřebují výztuž. Nepotřeba výztuže v anhydritové podlaze je dána rozdílným chováním pojiva, které téměř nereaguje s vodou změnou velikosti - narozdíl od cementového pojiva. Anhydritové podlahy se provádějí bez výztuže kari sítěmi

TOP 3.) dilatace v anhydritové podlaze

Dilatace je nutné rozdělit do více skupin, některé dilatace jsou nutné z důvodu samotné realizace, tzv. smrštění - např. u cementových podlah, některé jsou nutné z důvodu tepelné roztažnosti materiálu (u hotových podlah) a některé jsou nutné z konstrukčních důvodu stavby. Obvodová, také nazývaná jako okrajová, dilatace je nutná vždy.

Obecně platí pro dilatace v ploše a anhydritové podlahy:

  • Plocha 300 m2 bez dilatací v ploše (podlahy s podlahovým topením)
  • Plocha 600 m2 bez dilatací v ploše (podlahy bez podlahového topení)
  • poměr stran max. 3:1

Více informací získáte v těchto článcích - Obvodová (okrajová) dilatace - dilatace anhydritové podlahy v ploše

TOP 4.) kde je možné anhydritovou podlahu použít a kde ne

Anhydritové podlahy jsou vhodné do všech místností staveb určených pro bydlení, tedy i do koupelen a záchodů, kde se podlaha ošetřuje hydrostěrkou. Jsou také vhodné do kanceláří, nemocnic, škol a veřejných budov vůbec a lehčího průmyslu.

Nejsou vhodné do závodních jídelen, prádelen a podobných provozoven.

TOP 5.) za jakého počasí, teplot, je možné realizovat anhydritové podlahy

Anhydritové podlahy je možné realizovat v teplotách od +5C do +30C v ně stavby, kde se má podlaha realizovat a od -5C do +35C venku. 

Podrobnější popis naleznete zde:

Důležité je, aby stavba byla uzaviratelná! - anhydritová podlaha nesmí rychle vyschnout.

TOP 6.) anhydrit nebo beton

Z profesionálního pohledu velmi špatně formulovaná otázka, ale často se ptáte, proč zvolit anhydritovovou podlahu a ne tu betonovou, ale volbou anhydritové podlahy získáte podlahu betonovou - je to postavené na hlavu? Ne, není - betonové podlahy se mohou vyrábět z různých pojiv, ale protože dlouhá léta zde bylo možné používat jen podlahy na bázi cementu, název v podstatě zobecněl. Ale k věci, na Vaši otázku najdete odpovědi ve článku porovnání potěrových betonů. Jinak za nás, můžeme určitě doporučit jedině anhydrit Smile

JaZe©2010-2014