Jste zde

Anhydrit nebo anhydrid?

anhydrit - krystalCo je správně? Často se setkáváme s tím, že jsou používány oba výrazy a to nejen u laiků, ale sem tam se s tím setkáme i u stavebních firem. Správný výraz je v našem  případě anhydrit - anhydritové podlahy. Slovem ANHYDRID se označuje chemická sloučenina - zdroj wiki. Označení anhydridové podlahy se tak nepoužívá. Faktem je, že je jedno jak to kdo nazývá. Vždycky se nějak domluvíme Laughing

Anhydrit

CaSO4 (síran vápenatý) - pro výrobu anhydritové podlahy se používá nejčastěji anhydrit získaný při odsiřování uhelných elektráren a následném zpracování - vypálení. Jsou ale i jiné zdroje anhydritu, např. systetický. Ten vzniká jako vedlejší produkt při výrobě jiného produktu. Tato výroba se prováděla i v ČR, ale v současnosti se u nás nevyrábí. Anhydrit je zdravotně nezávadný materiál a musí procházet pravidelnými kontrolami stavebních materiálů mezi než patří i kontrola zdravodní nezávadnosti. Navíc anhydrit, který používáme my neobsahuje ani žádné popílky, které se občas (podle výrobce) do anhydritu přidávají stejně jako do cementových potěrů pro zlevnění výroby!


TIP! Nechte si u nás ZDARMA a nezávazně vypracovat cenovou nabídku ještě dnes! TIP!

Anhydrid

Anhydrid viz wikipedie.cz

Anhydrid je chemická sloučenina odvozená od jiné sloučeniny tak, že z původní sloučeniny je odebrán libovolný počet molekul vody.

anorganické chemii jsou typickými anhydridy kyselinotvorné oxidy, kde se především jedná o oxidy nekovů.

H2SO4 - H2O → SO3
Oxid sírový je anhydridem kyseliny sírové-

Anhydrid z kyseliny sírové (odpad z odsiřování tepelných elektráren) se používá ve stavebnictví. Má uplatnění jako základ pro samonivelační lité podlahy. Oproti betonové podlaze má výhodu v lepším samonivelačním účinku, lépe vede teplo (podlahové topení), je možné vytvářet větší plochy bez dilatací a není nutné používat na její zpevnění kari sítě. Mezi nevýhody anhydritové lité podlahy patří silná reakce s kovy (koroze), proto není možné použít ocelové kari sítě ani kovové trubky pro podlahové topení. Další nevýhoda je nutnost ochrany Anhydritové podlahy před vlhkem (koupelny, bazény).

Dále např.

Oxid dusičný: N2O5 je anhydrid kyseliny dusičné

Lze ho připravit dehydratací kyseliny dusičné oxidem fosforečným (hydroskopický (odjímá vodu)).

2 HNO3 + P2O5 → 2 HPO3 + N2O5

Méně známými představiteli jsou zásadotvorné oxidy, především elektropozitivních kovů

2 NaOH - H2O → Na2O
Oxid sodný je anhydridem hydroxidu sodného-

Hlavními a také nejdůležitějšími anhydridy se nacházejí v organické chemii - anhydridy karboxylových kyselin. Také proto se těmto anhydridům často říká pouze anhydridy.

2 CH3COOH - H2O → (CH3CO)2O
Acetanhydrid je anhydrid kyseliny octové.
 
 
 
 

JaZe©2010-2014